Kamarádství nade vše
Projekt byl podpořen v rámci projektu Pomozte dětem organizovaného Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti.
Název projektu: Kamarádství nade vše
Datum zahájení: 01. 07. 2022
Datum ukončení: 30. 6. 2023
Výše nadačního příspěvku: 527.000,- Kč
Místo realizace: České Budějovice a nejbližší okolí (do 20 km)
Cíl projektu
Cílem projektu je podpořit 50 dětí, které to mají v životě těžší, než děti ostatní, a to formou nabídky přátelského vztahu s proškoleným dobrovolníkem. Cílem projektu je tedy zprostředkovat dětem skutečný pozitivní vzor prostřednictvím přítomnosti dobrovolníka a umožnit jim prožít to, co ostatní děti. Chceme dosáhnout zlepšení sebedůvěry dětí, jejich komunikačních schopností a dovedností, rozšíření okruhu jejich zájmů a navázání nových vztahů s vrstevníky, a to vše při smysluplně stráveném volném čase. Součástí projektu jsou individuální schůzky dítěte a dobrovolníka, dále společné akce, nově také lezecký kroužek a psychologická podpora dětí. Veškeré tyto aktivity se konají v průběhu celého projektu.
Aktivity projektu
Pravidelné schůzky jednoho dobrovolníka s jedním dítětem – jedná se o individuální pravidelné setkávání dítěte a dobrovolníka, obvykle 1x týdně na 2 – 3h. Dvojice se schází minimálně 1 rok. Dobrovolník je pro dítě kamarádem a průvodcem v jeho obtížných životních situacích, zamezuje jeho sociálnímu vyloučení. Hlavní náplní jejich schůzek je kamarádství a smysluplné trávení volného času. Dobrovolník si s podporou koordinátora připravuje aktivity, které jsou zábavné a prospěšné pro rozvoj dítěte, akceptuje dítě takové jaké je, je mu oporou a vzorem. Dvojice dělají činnosti společně, např. bazén, kino, muzeum, stolní hry, hřiště.
Víkendové pobyty a společné akce pro děti a jejich dobrovolníky – děti stráví se svými dobrovolníky intenzivně delší čas, a to mimo rodinu. Pro některé z nich je to jediná šance strávit pohodový a zážitky nabitý víkend. Víkendy jsou vždy tematicky laděny a děti se naučí mnoho nových dovedností, mají možnost si vyzkoušet práci s různými materiály a jsou jim zprostředkovány pro ně nevšední zážitky (např. stezka odvahy, koncerty, výlety). Víkendy jsou realizovány 2x/rok, využíváme různých skautských základen a stravování zajišťujeme sami. Zhruba 6x je také připravena společná akce pro děti a dobrovolníky – jde o nevšední zážitky pro tyto děti – např. bowling, lezecká stěna, kino, a především o navázání dalších vrstevnických vztahů.
Příprava dobrovolníků a jejich průběžná podpora, vzdělávání a supervize – než se dobrovolník zapojí do přímé práce s dětmi, absolvuje 20 hodinový výcvik/školení. Součástí výcviku jsou také psychologické testy a pohovor s psychologem. S každým dobrovolníkem je sepsána smlouva o spolupráci a je pojištěn. Supervize se koná 7x do roka (kromě letních prázdnin) v prostorách organizace a probíhá skupinovou formou v bezpečném prostředí. V průběhu dobrovolnické činnosti také zabezpečujeme neustálé vzdělávání dobrovolníků, a to formou různých zajímavých přednášek na témata přiléhavé k projektu či formou teambuildingu.
Lezecký kroužek pro děti – na základě velmi dobré zkušenosti z roku 2020 nově dětem nabídneme lezecký kroužek. Děti se naučí techniku lezení a osvojí si také sociální dovednosti. Cílem aktivity je pomoci dětem se začlenit do kolektivu, najít přátele a dokázat udržet vztahy. Dalším cílem je ukázat dětem, jak se dá aktivně trávit volný čas. Dílčím cílem je také motivace, kterou děti při lezení výrazně posilují a v rámci jištění se navzájem získají důvěru v druhé kamarády. Mezi cíle se také řadí posílení soběstačnosti dítěte a jeho rozhodování přímo na lezecké stěně. Jelikož se jedná i o fyzicky náročnou disciplínu, tak děti posílí své tělo.
Aktivita se bude odehrávat na lezecké stěně Stěna Lanovka v Českých Budějovicích, zajištěn bude také instruktor lezecké stěny.
Psychologická pomoc a podpora pro děti, popř. rodiče, zapojené do projektu – na základě zkušeností z minulého roku, kdy se koordinátorce ozývali někteří rodiče dětí s prosbou o zprostředkování psychologické podpory pro jejich děti, nově nabízíme psychologickou pomoc. Děti dle slov rodičů jsou často úzkostné, nechtějí chodit ven, jsou neaktivní, zlenivělé, nemají řád – to vše souvisí a je důsledkem covidové doby. Dobrovolníci děti motivují a podporují ve volnočasových aktivitách, ale u některých dětí je potřeba již odborná pomoc psychologa. Paní psycholožka naší organizace tak může nabídnout konzultaci pro dítě, popř. dítěti s rodičem či rodiči samotnému.
Cílová skupina:
Děti klientů sociálních služeb Temperi a dále děti doporučené odborníky ve věku 5 – 18 let. Děti zapojené do projektu mají svá specifika – jsou znevýhodněné z různých důvodů (zdravotní či psychické nebo sociální problémy, také sociokulturní odlišnost) a k tomu jsou zatížené složitou rodinnou situací. Tráví čas doma (v ne příliš kvalitním prostředí), ve škole (často bez kamarádů) a u odborníků (zdravotníci, psychologové) – nemají možnost navštěvovat např. kroužky či zažít něco mimo rodinu. Tím jsou ohroženy sociálním vyloučením a nedosahují dostatečných sociálních kompetencí pro další život v běžném prostředí. Často jim chybí pozitivní sociální vzor a prožitek autentického kamarádství. Potřebují citlivý, individuální a hlavně dlouhodobý kvalitní vztah v atmosféře bezpodmínečného přijetí.
Osoba odpovědná za realizaci projektu: Mgr. Bohdana Břízová, Ph.D.