Co pro to musíš udělat?
- Pokud jste si vybrali, jakým způsobem se chcete k nám přidat (anebo prostě jen víte, že chcete nějaký kus svého času věnovat zrovna dětem), ozvěte se nám, konkrétně koordinátorce dobrovolnictví.
- Koordinátorka si s vámi domluví schůzku, na které si vyjasníte vaše očekávání, možnosti a další možný postup při zapojování do dobrovolnické činnosti. Nejdříve budoucí dobrovolník projde výcvikem dobrovolníků (nezávazným) a poté, pokud se rozhodne se do dobrovolničení zapojit, to chce taky trochu administrativy.
- Výcvik dobrovolníků je koncipován jako skupinové víkendové školení, jehož hlavní náplní je praktický nácvik potřebných sociálně psychologických dovedností a získání základní teoretické výbavy. Důraz je kladen na práci s motivy a obavami dobrovolníků, a nedílnou součástí je také přehrávání modelových situací, se kterými se dobrovolníci mohou během své činnosti setkat. Podmínkou zařazení dobrovolníka do programu je také absolvování psychologických testů, kde se adekvátními psychologickými metodami posuzují osobnostní rysy uchazeče, jeho psychosociální zralost i emoční vyzrálost a stabilita.
Po absolvování výcviku je potřeba doložit a podepsat určité dokumenty:
- výpis z rejstříku trestů,
- potvrzení o studiu, popř. o nejvyšším dosaženém vzdělání,
- čestné prohlášení (o bezúhonnosti, absenci návykových látek atd.),
- záznam o provedeném vstupním školení BOZP a PO,
- smlouva o výkonu dlouhodobé dobrovolnické služby.
Koordinátorka Vám se vším pomůže a po zvládnutí těchto nutných, trochu nepříjemných věcí, již nic nebrání tomu, abyste se věnovali tomu, co chcete – tzn. pomoci dětem!